Spletni portal Mična.si je objavil daljši intervju z evropsko poslanko Ireno Jovevo, v katerem je spregovorila o delu v politiki in tudi mejah zasebnosti, o težki odločitvi prehoda iz novinarstva v politiko in o tem, kako je preživela “koronsko leto” 2020.

Poslanka Joveva je dejala, da ji pretekle novinarske izkušnje tudi pri delu v Evropskem parlamentu pogosto pridejo prav: »Še vedno sicer rada sprašujem in tudi imam kar nekaj možnosti za to pri svojem delu, na primer pri izmenjavi mnenj z evropskimi komisarji ali raznoraznimi strokovnjaki za določena področja. Še vedno tudi zelo rada pišem, kar izkoristim pri svojih zapisih na družbenih omrežjih.« Med poslanci Evropskega parlamenta je poleg Joveve veliko nekdanjih novinarjev, televizijskih osebnosti in denimo igralcev, ki veščine javnega nastopanja in govora s pridom izkoristijo: »Že od nekdaj pravim, da če ne znaš povedati izluščenega bistva v eni minuti, in to na način, da te razume vsak, od šolarja do upokojenca, potem ne poznaš tematike dovolj dobro oziroma se nisi dovolj dobro pripravil.«

Na družbenih omrežjih včasih deli tudi precej osebne zgodbe: »Razlog je v tem, da želim ljudem pokazati, da sem tudi jaz samo človek. Jasno, nisem edina s težavami, z osebnimi težkimi zgodbami, toda ravno to je poanta: Pokazati, da nisem nič več vredna od nikogar na tem svetu, ne glede na svojo pozicijo. Veste, ne maram metanja vseh v isti koš; tudi politikov, ker nismo vsi isti. Toda prav toliko ne maram tudi ljudi, ki izkoriščajo svoj položaj za napačne ali osebne interese; taki pa so, žal, tudi v politiki. Zato sem, skratka, tudi na družbenih omrežjih – tako kot izven njih – preprosto taka, kot sem.« Sicer pa želi s svojimi spletnimi objavami predvsem ljudem približati evropsko politiko, kaj in zakaj počne v Evropskem parlamentu in kaj so njene prednostne naloge. Politika je tudi prostor, kjer se sklepajo prijateljstva in zavezništva:

»V evropski politiki je ogromno sklepanja kompromisov, pogovorov, dogovarjanj… Včasih lahko sam napišeš celotno poročilo, pa nima velikega učinka v realnosti, drugič lahko en amandma, eno dopolnilo, bistveno spremeni bodočo zakonodajo za 450 milijonov ljudi v EU. In to počnem, navsezadnje sem pristala med TOP20 izmed vseh evropskih poslancev, ki nas je organizacija VoteWatch prepoznala kot “bridge-builderje”, torej kot nekoga z močnimi omrežji, tako medskupinskimi kot nadnacionalnimi, kar je ključno za vpliv pri sooblikovanju politik.«

V intervjuju je spregovorila še o tem, kako ohranja stabilnost v življenju, kako se spopada s kritikami, pa o lekcijah koronskega leta ter o tem, kdo je Irena Joveva zasebno: »Nisem si dopustila, da bi me odhod v politiko odnesel v višave. Ostala sem na tleh, v stiku z ljudmi, ostala sem zvesta sama sebi in posledično volivkam in volivcem. Vem, da se sliši kot kliše, ampak čisto zares je tako.«

Celoten intervju si lahko preberete TUKAJ.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja