Evropska poslanka Irena Joveva je v torek, 6. maja 2025, sodelovala na plenarni razpravi pred glasovanjem o poročilih o Srbiji ter srečanja s predsednico Evropskega parlamenta Roberto Metsolo, posvečenega vse bolj zaskrbljujoči politični situaciji v tej državi.
Joveva je v plenarni razpravi uvodoma obsodila sistemsko korupcijo, vse hujšo represijo, politično nasilje, samovoljne aretacije in celo sum uporabe zvočnega topa proti protestnikom v Srbiji. Ob tem je opozorila na nevarne razsežnosti režimskih napadov na posameznike, ki se borijo za demokracije in vrednote, ki naj bi jih poosebljala prav Evropska unija.
»Jaz vladavine prava, transparentnosti, pravičnosti in demokracije pač ne podpiram samo na papirju.« V tem duhu je evropske institucije pozvala, naj resno obravnavajo razmere v Srbiji in ne dopuščajo političnim voditeljem, da izkoriščajo pasivnosti nekaterih v Evropski uniji za utrjevanje avtokracije doma.
V luči dogajanja v Srbiji je Joveva izpostavila tudi nekritično držo predsednice Evropske komisije Ursule von der Leyen ter spomnila na njeno izjavo, v kateri je na skupni novinarski konferenci s predsednikom Srbije, tik pred tragedijo v Novem Sadu, pohvalila domnevni napredek te države pri vladavini prava in izvajanju reform.
»To ste, gospa von der Leyen, izrekli predsedniku Srbije. Osem dni pozneje je nadstrešek v Novem Sadu ubijal. Ignoranca ubija, gospa predsednica. Ste vzeli svoje besede nazaj? Niste. So sledila vaša dejanja? Ste podprli demokracijo? Vi naj bi prvi poosebljali evropske vrednote. Jih res? Dokažite,« je zaključila Joveva.
Še pred razpravo v Evropskem parlamentu se je evropska poslanka Joveva skupaj s poslanskima kolegoma Fabienne Keller (Renew Europe) in Gordanom Bosancem (S&D) sestala s predsednico Evropskega parlamenta Roberto Metsolo. Ob tej priložnosti so ji predali tudi dve pismi, ki so jih prejeli od študentov iz Srbije.
Po srečanju je Joveva poudarila, da je samo dejstvo, da so študentski glasovi segli do najvišjih ravni Evropskega parlamenta, izjemno pomemben korak naprej, ne le za te študente, temveč za vse, ki si želijo drugačno, bolj pravično in svobodno Srbijo. Joveva je spomnila tudi na besede enega izmed študentov ob sprejemu v Strasbourgu: »Nas bo kdo slišal? Ne vemo. A če bi ostali doma, bi vedeli zgolj to, da nismo niti poskusili.«
»Takrat smo jih slišali mi. Danes jih je slišala tudi predsednica Metsola, prva med enakimi v tej instituciji, ki je njihovo sporočilo ne le sprejela, temveč tudi jasno pokazala, da ga razume. To je nedvoumno potrdila skozi današnje srečanje,« je poudarila Joveva.
Izpostavila je tudi, kako pomembno je prisluhniti tistim, ki so doma izgubili zaupanje v lastne institucije, vendar kljub temu še vedno verjamejo v Evropsko unijo. Za Jovevo imajo tako vse evropske institucije dolžnost, da prepoznajo to zaupanje kot izraz globokega upanja v evropske vrednote, ga obravnavajo z vso resnostjo in nanj odgovorijo odločno ter s konkretnimi, verodostojnimi dejanji. »Če nas ne premakne pogum tistih, ki v najtežjih razmerah uresničujejo vrednote naših institucij, potem te institucije izgubljajo svoj smisel.«
Foto/EP: Michel CHRISTEN
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!