Evropska poslanka Irena Joveva se je v petek, 7. marca 2025, udeležila pogovora ‘Ženske in gradnja miru’ ob praznovanju mednarodnega dneva žensk, ki sta ga soorganizirala Pisarna Evropskega parlamenta v Sloveniji in Slovenski center PEN. Razprava je osvetlila vlogo žensk pri vzpostavljanju in ohranjanju miru v svetu ter pomen njihove enakopravne vključitve v procese odločanja. Ne gre za kvote, gre za to, da imamo glas, da smo del odločitev, ki krojijo svet, je o vlogi žensk v mirovnih procesih poudarila Joveva.
Uvodoma je izpostavila, da je današnji svet vse bolj nepredvidljiv, pri čemer pa se žal več energije vlaga v oboroževanje kot v iskanje poti do miru. Glede vloge žensk v evropski politiki je dodala, da kljub temu, da ženske predstavljajo skoraj 40 odstotkov poslank v Evropskem parlamentu, se ji ta delež še vedno zdi prenizek, četudi gre za pomemben korak k enakopravnosti v primerjavi z drugimi političnimi sistemi.
Na žalost so za visok delež poslank še vedno krive predvsem kvote krive tudi kvote, je pojasnila. ‘‘Jaz sem zagovornica kvot z vidika, da drugače ne gre, nisem pa zagovornica iz vidika, da jih sploh moramo imeti, ker bi to morale biti popolnoma samoumevne stvari,” je še poudarila. Ob tem je dodala, da bi morali šteti rezultati in delo posameznice ali posameznika, neodvisno od spola.
V nadaljevanju je opozorila, da so ženske pri oblikovanju miru še vedno premalo vključene. ” Težko govorimo o pravičnem miru, če je polovica prebivalstva praktično izključenega iz njenega oblikovanja,” je poudarila in dodala da po dostopnih podatkih OZN ženske predstavljajo manj kot petino udeležencev v mirovnih procesih.
Kljub temu, da ima Evropska unija v novem mandatu Komisije nekaj ključnih voditeljic – predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen, predsednico Evropskega parlamenta Roberto Metsolo in druge političarke na visokih položajih – pa po oceni Joveve še vedno prevladuje moški vpliv.
Radi rečemo, da so ženske bolj empatične in imajo večji čut za sočloveka. A ko gledam marsikoga po parlamentarnih hodnikih, ne vem, če bi lahko rekla, da so čisto vse ženske empatične, sploh glede na aktualno dogajanje in dvojne standarde Evropske unije, je dodala.
Joveva je izrazila tudi kritiko na račun predsednice Evropske komisije in njenega neenakega pristopa k različnim konfliktom. “Mene motijo dvojni standardi, ki jih ima tudi gospa Ursula von der Leyen. Pri določenih stvareh je zelo načelna, pri drugih, ki se zdijo malo bolj daleč, pa te načelnosti ni. Konkretno govorim o vojni v Gazi. In tukaj se res zelo pozna, da ni enake vneme, ni enake borbe,” je bila kritična.
Poudarila je, da morajo biti ženske v politiki bolj slišane ne le pri vprašanjih obrambe, temveč tudi pri iskanju trajnostnih rešitev za mir. “Pogosto poslušamo o krepitvi vojaških izdatkov in obrambe, kar je pomembno. Nič ni narobe z večanjem obrambnih izdatkov in se strinjam, da potrebujemo evropsko obrambo. Ne želim pa si, da se zdaj usmerjamo izključno, zgolj, samo v to – vojna je tudi trpljenje ljudi,” je dejala.
Joveva je pogovor sklenila z željo, da bi bile ženske bolj vključene v odločanje in da bi bila politika aktivnejša pri iskanju rešitev za mir.
Poleg evropske poslanke Joveve je na okrogli mizi sodelovala tudi dr. Anica Mikuš Kos, pediatrinja in otroška psihologinja, ustanoviteljica Slovenske filantropije.
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!