Evropska poslanka Irena Joveva se je 30. maja 2025 udeležila razprave na Strokovno izobraževalnem centru Brežice v okviru projekta Šola ambasadorka Evropskega parlamenta (EPAS), kjer je z dijaki spregovorila odkrito in neposredno o različnih evropskih temah. Mladi so to priložnost izkoristili in zastavili premišljena in poglobljena vprašanja o prihodnosti Evrope, vojnah po svetu, razvoju tehnologije in okolju.
»V politiki nismo vsi enaki,« je dejala že na začetku. »Nekateri se res trudimo.« Spregovorila je tudi o frustracijah ob naraščajočem populizmu in o nevarnosti, da dosežki, kot je zeleni dogovor, postanejo žrtev praznih obljub in všečnih gesel. A ob tem ni bilo čutiti malodušja. Nasprotno – odločnost: »Ravno to mi daje dodatno moč. Da vztrajam. Da se borim naprej. Ker verjamem v vas. In v prihodnost.«
Kot je poudarila, je svoje politično delovanje vedno razumela kot odgovornost do prihodnjih generacij: »To, kar počnem, ne počnem zaradi sebe. Počnem zaradi vas. Zaradi moje hčerke.« Prepričana je, da pasivnost ni izbira. »Če ne boste vi tisti, ki odločate, bodo drugi odločali namesto vas. In morda ne v vašo korist. Zato ne bodite le opazovalci – bodite državljani.«
Ko je pogovor nanesel na okolje, ni skrivala razočaranja nad tem, da so podnebni cilji postali orodje v rokah političnih igric. A spomnila je, da so ravno mladi s svojim aktivizmom sprožili pomembne spremembe. »Če ne bi bilo Grete Thunberg in petkovih protestov, bi bil napredek bistveno počasnejši.«
Dotaknila se je tudi umetne inteligence in tehnološkega razvoja. Ob tem je priznala, da sama še vedno v določenih pogledih ostaja nekoliko tradicionalna, a hkrati poudarila pomen razumevanja in spremljanja teh napredkov, saj bodo ključno oblikovali prihodnost družbe. »Vse stoji in pade na človeku. Umetna inteligenca je zgolj orodje – ne odgovor. Bodite digitalno pismeni. A še bolj: bodite pametni. Inteligentni – ne umetno.«
Dijaki so brez zadržkov odprli tudi najbolj občutljiva vprašanja, ki zadevajo svetovno politiko – spraševali so o vojnah v Gazi in Ukrajini, o selektivnosti sankcij, o vlogi Evropske unije in o tem, kaj pomeni pravičnost v svetu razdeljenih interesov. Joveva je ob tem poudarila, da je verodostojnost mednarodne skupnosti predvsem odvisna od njene doslednosti.
»Če želimo mir, moramo najprej priznati, da ne moremo obsojati le tistih, ki nam politično ne ustrezajo. Mednarodno pravo je ali univerzalno ali pa ga ni,« je dejala in ob tem obsodila vsakršno nasilje nad civilisti ter Evropsko unijo še enkrat pozvala, naj pokaže več moralne hrabrosti v svoji zunanji politiki. Ob tem je spomnila, da je že kot novinarka pred leti poročala iz Palestine, od koder je opozorila, da relativizacija trpljenja vodi le v brezbrižnost, ta pa je, kot je dejala »najnevarnejši sovražnik solidarnosti«.
Ob koncu je mladim položila na srce: »Bodite radovedni. Bodite aktivni. In bodite sočutni – do drugih, do okolja, do sebe. Razmišljajte s svojo glavo. In nikoli ne podcenjujte, kako veliko razliko lahko naredi prav vsak izmed vas.«
Leave a Reply
Want to join the discussion?Feel free to contribute!