Evropska poslanka Irena Joveva je v petek, 16. Maja 2025, obiskala Srednjo prometno šolo Maribor, kjer je v okviru programa Šola ambasadorka Evropskega parlamenta (EPAS) sodelovala v pogovoru z dijakinjami in dijaki. Ti so imeli priložnost iz prve roke spoznati delo evropskih poslancev, delovanje evropskih institucij ter izvedeti, kako lahko tudi sami prispevajo k pozitivnim spremembam v družbi. “Če se ne boste vključili sami, bodo drugi odločali namesto vas,” je o pomenu aktivnega državljanstva poudarila Joveva.

Uvodoma je Joveva pojasnila, da na svoje delo ne gleda kot na službo, temveč kot na poslanstvo, pri katerem lahko s svoje pozicije in s svojo vztrajnostjo spreminja stvari na bolje. Kot je še dodala, jo pri svojem delu navdihujejo tisti redki politiki, ki delajo iskreno in v dobro ljudi.

V nadaljevanju je dijake zanimalo o njenem vstopu v politiko, pri čemer je pojasnila, da je vanjo stopila iz novinarskega poklica in predvsem zato, ker ni bila zadovoljna s tistimi, ki naj bi jo zastopali. “Ko si nezadovoljen, imaš dve možnosti. Lahko se pritožuješ, lahko pa nekaj narediš. Sama sem se odločila za drugo.”

Glede mladih je ocenila, da bi oblikovalci politik morali imeti bistveno več posluha ter delovati po načelu nič o mladih brez mladih. “Motijo me pokroviteljski odnosi, ko ‘gospodje v kravatah’ odločajo o vsem in v imenu vseh. Pri tem pogosto pozabljajo na mlade, ki so željni podpore in prostora, kjer se lahko udejstvujejo ter informacije, da sploh vedo, kje lahko začnejo”.

Poslanka je izrazila skrb, da je med mladimi volilna udeležba še vedno prenizka, vendar rešitev vidi v pristni komunikaciji in iskrenem pristopu. “Pomembno je, da smo mladim zgled. Ne le z lepimi besedami, temveč veliko bolj s konkretnimi dejanji. Dogodki, kot je ta, so dober korak v pravo smer. Vi, ki ste danes tukaj, že razmišljate aktivno, zato me za vas ni strah. Bolj me skrbijo tisti, ki jih svet okoli njih sploh ne zanima.”

Za zaključek je dijake zanimala vloga Slovenije v EU. Poslanka je poudarila, da velikost države v Svetu EU ne pomeni več moči, saj ima vsaka članica en glas. “Pomembno je, da ta glas uporabimo premišljeno, suvereno in v skladu s temeljnimi vrednotami Unije. Tudi v kontekstu vse več globalnih konfliktov, je pomembno, da Slovenija ostaja na pravi strani zgodovine. In verjemite, da zaradi tega uživamo visok ugled ter smo s svojo pokončno držo lahko zgled tudi marsikateri večji državi.”

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja